Lazer Epilasyon

Lazer epilasyon, istenmeyen tüylerin lazer enerjisi kullanılarak kalıcı ve sağlıklı olarak yok edilmesidir. Milisaniyelik atışlarla cilde uygulanan lazer ışını, kıla rengini veren melanin pigmenti tarafından emilir ve çevre dokuya zarar vermeden seçici olarak kıl köküne yoğunlaşır. Kıl kökünde ısı oluşturur ve kıl kökünü tahrip eder. Birbirini izleyen birkaç seans sonunda uygulama yapılan bölge tüylerden arınır.

Farklı yapıdaki kıllar için farklı dalga boylarında lazer ışınları kullanmak gerekebilir.

Lazer, epilasyon tedavisinde etkinlik bakımından en çok tercih edilen yöntemdir.

LAZER EPİLASYONUN YAN ETKİSİ VAR MIDIR?

Lazer işlemi, hastanın cilt ve kıl tipine uygun enerji değerleri ile yapıldığında kalıcı yan etkisi olmaz. Uygulama sonrasında, kısa süreli olarak hafif bir kızarıklık, kabarıklık ve yanma görülebilir; bu da tedaviden sonraki birkaç saat içinde kendiliğinden geçmektedir. Çok hassas ciltlerde kızarıklık 2-3 gün devam edebilir.

LAZER EPİLASYON VÜCUDA ZARAR VERİR Mİ?

Lazer Epilasyonu vücuda zararlı bir işlem değildir çünkü yapılan işlem sırasında deri veya ter bezlerine etki etmeden sadece kıl kökleri hedef alır. FDA tarafından, kalıcı epilasyon sağladığı ve güvenirliği onaylanmış lazer cihazlarının tercih edilmesi daha güvenlidir. Epilasyon bölgesinde seans sıklığı yüz bölgesinde 1-1,5 ay, vücut bölgesinde 1-2 aydır. Tedavi ilerledikçe seans aralıkları uzamaktadır.

LAZER EPİLASYONDA NEDEN BİRDEN FAZLA SEANS GEREKLİDİR?

Vücut kılları anajen, katajen, telojen olarak sınıflandırılan üç gelişim evresinde bulunur. Her kıl kökü, bu devrelerden birbirinden bağımsız olarak farklı zamanlarda geçmektedir. Lazer epilasyon daha çok anajen dönemdeki kılları etkiler. Bu nedenle tek seansta uygulanan bölgedeki tüm kılları yok etmek mümkün olmamaktadır.

LAZER EPİLASYONDA TEN RENGİ ÖNEMLİ MİDİR?

Lazer epilasyon yöntemi, beyaz tenli ve koyu renk tüylü kişilerde etkinliği daha yüksek bir yöntemdir. Lazer cihazlarda uygulama yapılacak bölgeye özel ayarlamalar yapılabildiğinden, cilt rengi esmer kişilerde, bronz tenlilerde, hatta zencilerde bile, dozlar cilde zarar vermeyecek seviyelere indirilerek uygulanmaktadır.

LAZER SONRASINDA LEKE OLUŞUR MU?

İşlem sonrasında hafif pembelik veya kıl köklerinde şişmeler yaşanabilir. Ortalama yarım saat sonra cilt normale döner. Deneyimli olmayan ellerde kullanılan lazerler yanık riski taşır, bu yüzden doktor kontrolünde lazer yapılması önerilmektedir.

LAZER EPİLASYON ÖNCESİNDE YAPILMAMASI GEREKENLER?

Lazer epilasyondan en az bir ay öncesine kadar kılları kökünden alan ağda, epilatör, cımbız, iple alınma işlemleri yapılmamalıdır. Lazer epilasyondan 15 gün öncesine kadar bronzlaşma olmamalı ya da solaryuma girilmemelidir. Cildi soyan ürün (peeling - retinoik asit, glikolik asit) kullanılıyorsa 15 gün önce bırakılmış olmalıdır.

LAZER EPİLASYON SEANSINDAN SONRA NELERE DİKKAT EDİLMELİDİR?

Tedaviden hemen sonra günlük yaşantınıza dönebilirsiniz. İşlem gören bölgeye makyaj malzemeleri rahatlıkla uygulanabilir. İşlem sonrasından, ilk 24 saat çok sıcak su uygulaması yapılmamalıdır. Lazer epilasyon, cildin açıkta kalmış bölgelerine uygulanmışsa, sonraki seansa kadar güneşli havalarda güneş koruyucu krem kullanılmalıdır. Lazer epilasyon uygulanan kılların kökleri 3 ile 10 gün içerisinde uzama ve dökülmeye başlar veya el ile çekilerek tutulduğunda kolayca çıkar.

LAZER EPİLASYON SONUÇLARI KALICI MIDIR?

Günümüzün gelişmiş yüksek teknolojik lazerleriyle, etkin dozlarda yapılan tedavilerde, bir bölgede bitmiş bir tüylenmenin, yeniden başlaması olası görünmemektedir.


SİZİ HEMEN ARAYALIM

BİLGİ ALIN+90 216 326 02 57
SİZE ULAŞALIM
X
SİZE ULAŞALIM
X