Meme Küçültme

Meme kadının en önemli cinsel organlarındandır. Bir kadının kendini güzel hissetmesinde ve kendine güvenmesinde meme büyük rol oynar. Meme, ergenlik çağı öncesinde gelişimine başlar ve doğurganlık çağı sonuna kadar da değişimine devam eder. Doğum, kilo alıp vermeler, emzirme, yaşın ilerlemesi memenin boyutlarının ve sarkıklık derecesinin değişmesine neden olur. Bazen de genetik ve hormonal kökenli olarak daha ergenliğin ilk yıllarından itibaren meme vücuda oranla çok büyük olabilir.

MEME KÜÇÜLTME OPERASYONU İSTEYEN KİŞİLERİN ŞİKAYETLERİ NELERDİR?

Büyük meme yerçekiminin etkisiyle sarkar ve meme başı dışa doğru yer değiştirir. Yapmış olduğu ağırlıkla sırtı ve boynuda aşağıya çeker. Boynunuzdan asılmış ve her iki omuz hizasından geçen bir ağırlıkla yaşadığınızı düşünün. Zamanla sırt öne doğru eğilir. Boyun düzleşir. sutyen askı izleri çukurlaşır ve oluk halini alır. Ayrıca büyük memelerin hijyenini korumak güçtür. Pişik, dermatit ve mantar enfeksiyonları sıkça görülür. Tüm bunların yanında giyilen giysilerin hoş durmaması, hep bol kıyafetler ve büyük sutyenler giymek zorunda olmak kişileri mutsuz etmektedir.

KİMLER BU AMELİYAT İÇİN UYGUNDUR?

Ameliyat olmasında ve genel anestezi almasında sakınca olmayan, 18 yaşına girmiş kişiler bu ameliyat için uygundur.

AMELİYAT SONRASI HİS KAYBI OLUR MU?

Son yıllarda genellikle uyguladığımız ameliyat tekniği meme başı ile bağlantılı olduğu dokuyu ve meme başına giden duyuyu korumaya yöneliktir. Başlangıçta özellikle çok büyük ve sarkık memelerde 1 yıla kadar uzayan geçici his kaybı oluşabilir. Bu teknikte kalıcı his kaybı oluşmaz.

AMELİYAT OLMUŞ KİŞİLER DOĞUM YAPTIĞINDA MEME FORMUNDA DEĞİŞİKLİK OLUR MU? EMZİREBİLİR Mİ?

Meme küçültme ameliyatı sonrası yara iyileşmesinin tamamlandığı 2 yıl boyunca hamile kalınmaması önerimizdir. Hamilelik süresince kontrollü kilo alımı ve çatlaklardan cildi nemli tutarak korunma ile meme formunda çok büyük bir değişiklik olmayacaktır.

Emzirme fonksiyonu memenin süt veren dokusunun küçüldüğü oranda azalacaktır. Ancak bazen geriye kalan süt bezleri çok iyi çalışabilir ve eksikliği tamamlayabilir.

Meme küçültme ameliyatının meme kanseri gelişimine etkisi veya engelleyici rolü var mıdır?

Meme küçültme ameliyatı meme kanseri gelişimine neden olmaz. Riski artırmaz. Hatta potansiyel meme kanseri gelişebilecek doku miktarını azaltır. Ancak bu tamamen koruyucu değildir. Kişiler ameliyattan sonra rutin takiplerine (mammografi, meme usg) devam etmelidirler.

AMELİYAT ÖNCESİ VE AMELİYAT SÜRECİ NASILDIR?

Ameliyattan 1 hafta önce aspirin ve diğer kan sulandırıcı ilaçların içilmemesi, bitkisel çayların içilmemesi, 24-48 saat öncesinden alkol alınmaması, sigara içiliyorsa mümkünse içilmemesi, günde 5 taneye kadar azaltılması gibi genel kurallar meme küçültme ameliyatında da geçerlidir.

Ameliyat öncesi değerlendirmede gerekli ölçümler yapılır. Hastanın beklentisi anlaşılır ve beklentiye cevabımız net olarak anlatılır.

Ameliyat sabahı ameliyat tekniğine uygun çizim yapılır. Ameliyat genel anestezi altında yapılır. Ortalama 2,5 saat sürer.

İYİLEŞME SÜRECİ NASIL GEÇER?

Meme küçültme ameliyatı sonrası çok ağrılı değildir. Damar ya da kas içine yapılan ağrı kesicilerle rahatlıkla kontrol altına alınabilir. 2. günden sonra sadece hareketlerle hafif bir rahatsızlık hissi olabilir.

Hastalar ameliyattan dren diye adlandırılan doku içinde kanın birikmesine engel olan hortumcuklarla çıkarlar. Dren 24-48 saat içinde çıkarılır. Hastanede en fazla 48 saat kalmak yeterlidir.

Hastane sonrası 2 ve 7. günlerde erken kontrol ve pansuman yapılır. Dikişler 15. gün alınır. Hastalar 3 hafta süre ile elastik dokulu, şişmeyi engelleyen, memeyi formda tutan sutyen giyerler.

Meme son halini ortalama 2 ay gibi bir sürede alır. Ameliyat sonrası erken dönemde çok dik konumda iken doğallaşır.

Meme Küçültme Yöntemleri

Vücuda oranla büyük ve sarkık memeler hem fiziksel hem psikolojik rahatsızlıklara sebep olabilmektedir. 

 Ergenlikten yaşlılığa kadar Her yaş grubunda hastalar aşırı büyük ve sarkık meme dokusunun sebep olduğu sorunlara çözüm aramaktadırlar. Meme küçültme ameliyatı süt verme fonksiyonunu olumsuz etkilemez . Meme küçültme ve dikleştirmede dikkat ettiğimiz noktalar: 

1- Meme başının canlı ve hissiyatını koruyarak uygulanan cerrahi yöntemleri uygulamaktayız. 

Böylece ameliyat sonrasında meme başında his kaybı veya doku kaybı engellenmiş oluyor. 

2- Meme dokusu vücutla orantılı orantılı olarak küçültüldüğünden kişinin ölçü ve vücut yapısına göre şekillendirilmekte böylece iyi görünüm ve sonuç sağlanmaktadır. 

3- Meme küçültme ameliyatları ağrılı ameliyat grubuna girmemektedir. Ameliyatta diren kullanılmasına gerek olmamakta ve aynı gün taburcu edilmektedir. 

4- Ameliyat günü meme dokusunun yarattığı aşırı yükten kurtulan hastalar ameliyat gününden itibaren rahatladıklarını fark edebilirler. 

5- Ameliyat sırasında ince yapıda eriyen dikişler kullanıldığından ameliyat sonrasında dikiş almak gerekmemektedir. 

6- Ameliyat sonrasında özel bantlar kullanılarak hastalarımız 2. Gün duş alabilmektedir. Bu oldukça fazla konfor sağlamaktadır. 

7- Ameliyat sonrası hastalarımız üçüncü günden itibaren işlerine ve sosyal hayatlarına dönebilmektedirler. 

8- Hastalarımız 3. Haftadan itibaren spor hayatlarına dönebilirler. 

9- Meme küçültme ameliyatları meme kanseri tarama testlerinde hiçbir sorun yaratmadığı gibi, meme dokusu azalması meme kanseri riskinide azaltmaktadır.

SİZİ HEMEN ARAYALIM

BİLGİ ALIN+90 216 326 02 57
SİZE ULAŞALIM
X
SİZE ULAŞALIM
X