Liposuction

LİPOSUCTİON KİMLERE UYGULANIR?

Kilosu fazla olmasa bile bölgesel depolanmış yağları olan, bu nedenle vücudundan hoşnut olmayan, cilt elastikiyeti iyi olan kadın ve erkeklere uygulanan ameliyattır. Amaç kişiyi zayıflatmak değildir.

Vücudumuzdaki yağların nerelerde depolanacağı genetik harita ile belirlenmektedir. Bayanlarda bölgesel yağlanma en sık basen, bel, göbek, uyluk içi, diz içi ve kolların üst dış kısmında görülürken, erkeklerde göbek çevresi ve belde görülür.

AMELİYAT ÖNCESİ SÜREÇ NASILDIR?

Ameliyat öncesi planlama önemlidir. Bu nedenle liposuction tekniği ve ameliyattan alacağınız sonuç, ameliyat tekniği, takibin nasıl olacağı size net olarak anlatılır.

Ameliyata hazırlık aşamasında; sigara içiliyorsa ameliyattan 3 hafta önce sayısının gün de 5 adete kadar azaltılması veya mümkünse bırakılması, 1 hafta önce aspirin ve diğer kan sulandırıcı ilaçların alınmaması, bitkisel çayların ve bitkisel içerikli tabletlerin alınmaması, 24-48 saat öncesinden alkol alınmaması gibi temel prensipler geçerlidir.

AMELİYAT NASIL UYGULANIR?

Liposuction uygulanan bölgenin büyüklüğüne, uyguladığımız bölge sayısına göre genel anestezi yada lokal anestezi +sedasyon eşliğinde uygulanabilir. Liposuction bölgesel depolanmış yağın çeşitli tekniklerle sıvı hale getirildikten sonra; vücut çizgilerine paralel, gizli noktalarda açılan deliklerden girilerek kanül adını verdiğimiz borucuklarla dışarı alınmasıdır.

Liposuction Teknikleri 

Tümescent teknik: Bölgesel yağı alacağımız yere göre vücut çizgilerine paralel küçük delikler açılıp, kanüllerle yağı sıvılaştıran ve kanama-morluğu azaltan sıvı dokuya verilir. Yine aynı deliklerden girilerek verilmiş olan sıvı kadar yağ vakumla dışarı alınır.

Superwet teknik: Tümescent teknikten farklı olarak alınması planlanan yağ miktarının 2 katı kadar sıvı dokuya verilir.

Ultrasound Asisted Liposuction: Ultrasonik ( ses dalgaları) enerji veren kanüllerle yağ dokusu eritilir. Uygulanan bölgenin büyüklüğüne, depolanmış bölgesel yağın miktarına göre erimiş olan yağın lenf drenajı ile vücut tarafından atılması beklenir ya da vakumla dışarı alınır.

Laser Lipoliz: Laser ışını veren kanüllerle yağ dokusu eritilir. Yine uygulanan bölgenin büyüklüğüne ve yağ dokusunun miktarına göre eriyen yağ dokusu vakumla dışarı alınır veya vücut tarafından atılması beklenir. Yapılan araştırmalar tekniklerden birinin diğerine üstün olmadığını göstermektedir. Önemli olan uygun hastaya uygun tekniği uygulamaktır.

AMELİYAT SONRASI SÜREÇ NASILDIR?

Ameliyat ortalama 1,5-2 saat sürer. 6 saat sonra hastaneden taburcu olabilirsiniz. Hastalar ameliyathaneden yataklarına korse giydirilmiş olarak gelirler. İlk 6-12 saat kanül giriş deliklerinden yağı eritmek için verilen sıvı sızabilir. Liposuction ağrılı bir ameliyat değildir ancak spor sonrası kas ağrısı gibi ağrı olabilir.

Liposuction sonrası ilk günlerde şişlik çok belirgindir. Bu nedenle ilk 3 hafta korsenin gece gündüz giyilmesi önemlidir. Ameliyattan sonraki 2. aydan sonra şişlikler önemli ölçüde azalır, 6. aydan sonra liposuction yapılmış bölge son halini alır.

Ortalama 7-10. gün giriş delikleri kapanır. 7. günden sonra banyo yapılabilir. 2. haftadan sonra yüzme, yürüyüş gibi spor aktiviteleri ödemin azalmasında ve sıkılaşmada faydalıdır. 2. haftadan sonra masaj yapılması lenfatik drenajı artıracağı için ödemi azaltır ve cildi sıkılaştırır.

Liposuction ehil ellerde, dikkatli yapılırsa sonuçları son derece memnuniyet vericidir. Amaç kesinlikle zayıflatmak değil, vücudu şekillendirmektir. Vücudun kg olarak ağırlığının %8,4 den fazlasının alınmaması, hastanın erken dönemde hareketlendirilmesi önemli noktalardır.


SİZİ HEMEN ARAYALIM

BİLGİ ALIN+90 216 326 02 57
SİZE ULAŞALIM
X
SİZE ULAŞALIM
X