Karın Germe

Karın cildi sarkık ve çatlaklı, karın kasları zayıflamış kişilere uygulanan ameliyattır. Bayanlarda en önemli neden doğum ve hızlı kilo alıp vermedir. Karnın sıkı, düz ve güzel görünmesinde 3 bölüm vardır: Cilt; elastik ve çatlaksızdır. Yağ dokusu dağılımı homojendir. Karnın düz ve sıkı görünmesini sağlayan en önemli kas rektus kasıdır. Rektus kası göbek deliğinin her iki yanında karın ön duvarı boyunca uzanan iki silindir gibidir. Ortada bağlarla birbirlerine tutunurlar ve bütünlük sağlar. Hamileliğin özellikle son aylarında artan karın içi basıncı ile kaslar arasındaki bağ dokusu gevşer ve kaslar arasındaki bütünlük bozulur. Bu durumda kişi ne kadar zayıflasa da sarkık ve kilolu görünümden kurtulamaz.

AMELİYAT ÖNCESİ SÜREÇ NASILDIR?

Ameliyattan 3 hafta önce sigara içiliyorsa günde 10 adete kadar azaltılması hatta mümkünse hiç içilmemesi, 1 hafta öncesi aspirin ve diğer kanama zamanını uzatan ilaçların içilmemesi, bitkisel çayların içilmemesi, 24-48 saat öncesi alkol alınmaması önemli noktalardır. Ameliyat öncesi planlama ve muayene çok önemlidir. Hastanın karın germe ameliyatına uygun olup olmadığı, ameliyata engel bir durum olup olmadığı değerlendirilir. Planlama aşamasında ameliyata karar verecek kişinin beklentilerini net olarak anlatabilmesi ve hekim tarafından da anlaşılması çok önemlidir. Abdominoplasti ameliyatı sonrasında takibin ve gelişimin nasıl olacağı net olarak anlatılır.

AMELİYAT NASIL UYGULANIR?

İki tip abdominoplasti ameliyatı vardır:

1. Mini abdominoplasti: Karın cildi çatlaksız, kas tonusu iyi ve yalnızca göbek seviyesi altında cilt fazlalığı varsa mini abdominoplasti uygun olur. Mini karın germe işleminde cerrahi kesi tam karın germeye olana göre daha kısadır. Göbek deliği etrafında kesi yapılmaz. Yalnızca fazla cilt çıkarılır. Kas dokusuna müdahale gerekmez. Gerekirse liposuction ile kombine edilebilir.

2. Tam abdominoplasti: İleri derecede sarkmış, çatlaklı cilde sahip; cilt fazlalığı genital bölge üstüne yığılma gösteren, kas dokusu zayıf olanlarda uygulanan ameliyattır. Karın cildi ve cilt altı yağ dokusu göbek deliği etrafındaki ciltle birlikte korunarak karın ön duvarından serbestleştirilir, rektus kas diyastazı (karın ön duvarını oluşturan güçlü kasın iki bölümünün ayrılması) onarılır, cilt gerginleştirilerek sarkık ve çatlaklı deri çıkarılır. Göbek eski yerine uygun oluşturulan delikten çıkarılır. Cilt altı ve cilt estetik cerrahi prensiplerine uygun bir biçimde kapatılır. Liposuctionla kombine edilebilir.

AMELİYAT SONRASI NASILDIR?

Tam abdominoplasti uygulananlarda; hasta yatağına hemovak dren yerleştirilmiş, korse giydirilmiş olarak gelir. 24-48 saat hastanede kalmak yeterlidir. Cilt altında kanın birikmesine engel olmak için yerleştirilen hemovak dren çıkarıldıktan sonra hasta taburcu edilebilir. Göbek deliğindeki dikişler 10. gün, diğer dikişler 15. gün alınır. Korsenin en az 3 hafta giyilmesi uygundur. Başlangıçta şişlikler, dikiş hattında kızarıklık olabilir. Şişliklerin geçip, karının formunu almaya başlaması ortalama ameliyattan sonraki 2. ayda olur. Ameliyatın net sonucu 6 ay ile 1 yıl arasında ortaya çıkar.

Her ameliyatın olduğu gibi karın germe ameliyatında da riskler ve dikkat edilmesi gereken hususlar vardır. Karın germe ameliyatı zayıflama ameliyatı değildir. Kişinin karın germe ameliyatına uygun olup olmadığı net olarak belirlenmelidir. Boy/ kilo oranı (BMI) en önemli parametrelerdendir. Kilo arttıkça ameliyatın zahmeti hem hasta hem hekim için artar. Temel amacımız sağlıklı bir vücuda güzellik katmaktır.


SİZİ HEMEN ARAYALIM

BİLGİ ALIN+90 216 326 02 57
SİZE ULAŞALIM
X
SİZE ULAŞALIM
X