Doğum Sonrası Estetiği

Çocuk sahibi olduktan sonra pek çok kadın için yeni bir hayata başlangıç olduğu kadar vücudun da oluşan değişikliklere de alışma sürecini birlikte getirmektedir. Göğüs cildinde çatlaklar ve göğüslerde sarkma, karın cildinde çatlaklar ve sarkma, karın ön duvarı sıkılığının kaybolması, bölgesel yağ depolanmasının ön plana çıkması, kol cildinde çatlaklar ve ciltte sarkmalar olması ve özellikle normal doğum yapan bayanlarda vajina da genişleme ve anatomisinin bozulması doğum sonrası dönemde sıklıkla karşılaşılan şikâyetlerdir. Doğum sonrası dönemde memede sönük balon görünümü de doğum sonrası estetiğinin başlıca konularından biridir.

MEMELERDE OLUŞAN DEĞİŞİKLİKLER İÇİN HANGİ AMELİYATLAR SIKLIKLA UYGULANMAKTADIR?

Meme küçültme, meme dikleştirme ve gerekirse silikon protez ile meme dolgunluğunun sağlanması ameliyatları, memeye arzu edilen şekli geri kazandırmak için yapılan işlemlerdir. Bu işlemler gereken durumlarda kombine olarak uygulanabilir. Meme küçültme ve dikleştirme ameliyatı, meme başı renkli kısım çevresinde çepeçevre ve bu ize dik kısa bir çizgi olacak şekilde iz bırakan bir cerrahi işlemdir. Meme dokusu küçültülerek ve sarkmış olan meme başı yukarıya taşınarak meme yeniden şekillendirilir. Hedeflenen maksimum simetriyi yakalamak, meme başının dolaşımını ve duyusunu bozmadan yeni yerine taşımak ve estetik olarak güzel bir şekle kavuştura bilmektir.

MEME ESTETİĞİ AMELİYATLARININ İYİLEŞME SÜRESİ NE KADARDIR?

Ameliyat sonrası 24-48 saat hastanede kalmak yeterli olmaktadır. Hasta, ameliyattan destekleyici özel bir sütyen giydirilmiş şekilde çıkar. Bu sütyenin 3 hafta süre ile giyilmesini önerilir. Dikişlerin alınma zamanı 15. gündür. Hasta 7-10. Günden sonra banyo yapabilir. Bundan sonraki dönemde memenin şekillenmesi beklenir. Meme protez, dikleştirme ve küçültme ameliyatlarından sonra çok dik konumda olan memenin doğal formuna ulaşması 2 ay kadar bir süreyi bulabilir.

MEME ESTETİĞİ AMELİYATLARI İZ BIRAKAN AMELİYATLAR MIDIR?

Meme dikleştirme operasyonları iz bırakan ameliyat grubundadır ancak yara uygun şekilde dikilmişse ve iyi iyileşmesi için gerekli pansumanlar ve takipler yapılmışsa ve hastada yara iyileşmesini problemli hale getirebilecek faktörler yoksa (kansızlık, sigara, kontrol altında olmayan diyabet, obezite gibi) 2 yıl içinde belli belirsiz hale gelebilirler. Dikişlerin alınmasını takiben yara izini azaltıcı etkisi olan kremlerin kullanılması mutlaka hastalara önerilir.

KARIN BÖLGESİ İÇİN YAPTIĞINIZ AMELİYATLAR NELERDİR?

Karın cildinin sarkıklık derecesi ve karın duvarı kasları gevşeklik derecesine göre liposuction,mini abdominoplasti veya tam abdominoplasti uygulanabilir. Muayene sonucuna göre bel bölgesinede liposuction eklenebilir.

Karın germe ameliyatı genel anestezi altında yapılmaktadır. Çamaşır çizgileri içinde kalacak şekilde,sezaryen izi seviyesinde yaklaşık 40-50 cmlik ve göbek etrafında çepeçevre cerrahi kesi yapılarak sarkmış ve çatlaklı olan cilt ve ciltaltı yağ doku uzaklaştırılır ve göbek yeni yerine taşınır. Aynı ameliyatda gevşemiş ve birbirinden ayrılmış olan karın kasları yaklaştırılır, onarılır. Böylece karın içerdende gerilir.

Mini karın germe ameliyatında ise cerrahi kesi sadece sezaryen izi seviyesindedir ve göbek yeri değiştirilmez. Özellikle göbek seviyesi altında yağ dokusu fazlalığı ve cilt sarkıklığı olan olgularda uygulanır.

KARIN GERME AMELİYATININ İYİLEŞME SÜRECİ NASILDIR?

Karın germe ameliyatı sonrasındada 24-48 saat hastanede kalmak yeterlidir. Ameliyatdan çıkarken korse giydiriyoruz. En az 3 hafta süre ile giyilmesini öneriyoruz. 15. gün dikişlerini alıyoruz. 10. Günden sonra banyo yapılabilir.

KARIN GERME AMELİYATI AĞRILI BİR AMELİYAT MIDIR?

İlk 24 saat biraz sıkıntılı geçebilir. Bunun nedeni genişlemiş olan karın boşluğunun daraltılmış ve sıkılaştırılmış olmasıdır. Bu da baskı hissi, karında ağrılar, doygunluk hissi ve bu nedenle çok sık ve az yemek yiyebilme şeklinde.

Özellikle çok doku uzaklaştırılmışsa halsizlik belirginleşebilir. Hasta 3. Günden itibaren kendini daha iyi hisseder.10. günden sonra işine dönebilir. İlk 2 ay ağırlık kaldırma önerilmemektedir ancak 1. Aydan itibaren yürüyüş, yüzme gibi spor aktiviteleri ne izin verilebilir. Ameliyat sonrası şişlik 2 aya kadar devam edebilir. Ameliyatın net etkisi 2. Aydan sonra görülür.

YENİ DOĞUM YAPMIŞ BAYANLARA NE ÖNERİYORSUNUZ?

Bazı anneler vücudunda oluşan bu değişimlere uyum sağlamakta güçlük çekiyor ve biran önce ameliyat olmak istiyorlar. Biz yeni annelere sabırlı olmalarını öneriyoruz. Çünkü hamilelik süresince oluşan ödem, şişlik, memelerde hassasiyet ve sütün etkisiyle dolgunluk doğum sonrası 6 aya kadar devam eder. Doğum sonrası 6. Aya kadar kilo verme, şişliklerin azalması, karın kaslarının toparlanıp rahimin küçülmesi gerçekleşmektedir. Dolayısıyla hemen doğumdan sonraki görünümle 6 ay sonraki birbirinden çok farklı olabilir. 6 aydan sonra geride kalan değişikliklere müdahele edilebilir. Tabii meme ameliyatı planlıyorsak ve kişi emziriyorsa emzirmeyi bıraktıktan sonra 1 ay geçmesi uygundur.

PEKİ İKİNCİ DOĞUM DÜŞÜNÜLÜYORSA?

Genel yaklaşımımız estetik ameliyatları tekrar doğum düşünülmüyorsa uygulamaktır . Ancak doğum sonrası oluşan deformiteler sadece estetik kaygılara değil fonksiyonel kayıplara da neden oluyorsa ( psikolojik problemler, hijyen problemleri, cinsel yaşam problemleri, sindirm sistemi problemleri ,sırt boyun ağrısı) yapılmasında engel yoktur. Bu durumda ikinci hamilelik sürecinde kontrollu kilo alınması, cilt bakımının iyi yapılmasını(yeterince nemlendirilmesi ve yeni çatlakların oluşumunun önlenmesi ) ısrarla tavsiye ediyoruz. İkinci doğum sonrası oluşabilecek değişiklikler 1. Den çok daha hafif olacaktır. Dolayısıyla daha kısa süren işlemlerle uygun estetik sonuca ulaşılabilir.


SİZİ HEMEN ARAYALIM

BİLGİ ALIN+90 216 326 02 57
SİZE ULAŞALIM
X
SİZE ULAŞALIM
X