Bacak Estetiği (Calf Implant)

BACAK ESTETİĞİ

Bacak germe ameliyatı

Bacak germe ameliyatı, bacağın iç kısmında sarkık cilt ve cilt altı dokunun çıkarılarak bacağın daha gergin ve şekilli bir görünüme kavuşturulmasını amaçlayan ameliyatlardır.

BACAK GERME AMELİYATI KİMLERE UYGULANIR? 

Bacak iç kısım, cildi (kasık bölgesinden diz üstüne kadar olan iç kısım) ileri yaş, genetik yatkınlık, fazla miktarda kilo alınıp verilmesi ya da tamamen yapısal olarak sarkarak diz üstüne yığılır.

Çoğu hasta bacaklarının yürürken birbirine sürtünmesinden ve rahat rahat şort, etek giyememekten, bacaklarının şekilsiz görünmesinden şikâyetçidir. Genel anestezi almasında sakınca olmayan ve yukarıda bahsettiğimiz şikâyetleri olan kişilere bacak germe ameliyatı yapılabilir. 

Ameliyat öncesi dönemde uyguladığımız genel kurallar bacak germe ameliyatında da geçerlidir. 

AMELİYAT NASIL UYGULANIR? 

Ameliyat genel anestezi eşliğinde uygulanır. Kasık çizgisinde gizli kalacak şekilde cerrahi kesi planlanır. Kasıktan bacağın iç kısımına doğru fazla ve sarkık cilt ve cilt altı doku çıkarılır. Cilt gerginleştirilir. Cilt ve cilt altı doku plastik cerrahi prensiplerine uygun olacak şekilde kapatılır. Bacak germe ameliyatı liposuction ile kombine edilebilir.

AMELİYAT SONRASI NASILDIR? 

Ameliyattan sonra ilk 6-12 saat gerginlik, hassasiyet, ağrı olabilir. İlk 10 gün şişlik, morluk belirgindir. 10. günden sonra hafifler. Ameliyat olmuş kişi 7. gün de işine geri dönebilir. Dikişler 15. gün alınır.

Ameliyat izlerinin hafiflemesi, şişliğin azalıp görünümün doğallaşması 2. aydan itibaren başlar. 1 yıla kadar devam eder. 

Bacak Implantı (Bacak Protezi) 

BACAK ESTETİĞİ AMELİYATLARI NELERDİR? KİMLER BU AMELİYAT İÇİN UYGUNDUR? 

Bazı bayanlar bacaklarının şeklini, inceliğini beğenmedikleri için etek, şort giymemektedir. Diz üstü bölge ile diz altı bölge arasında çap farkı olabilir, her iki bacak arasında kalınlık ya da şekil farkı olabilir, bacağın diz altı seviyede iç bölgesi oyuk görünümde olabilir.

Bacak şekillendirme ameliyatları ile bayanların en çok dert ettiği sorunlara etkin biçimde çözüm bulunmaktadır. Pek çok hasta yıllar sonra etek giymenin mutluluğunu yaşar ve ifade eder. Bacak şekillendirme ameliyatları ile daha çok yumuşak dokudan kaynaklanan problemler çözümlenir ya da kemik ve kas dokudan kaynaklanan şekil bozukluğu yağ dokusu dolgunluğu artırılarak maskelenir.

Bacağı şekillendirirken en sık liposuction-lipofilling( yağ enjeksiyonu, bacak protezi ( calf implant) ameliyatları uygulanır.

Liposuction ve lipofilling, bacağının inceliğinden çok şeklinden şikâyetçi olan ve vücudunda yeterli yağ dokusu olan kişilerde uyguladığımız ameliyattır. Genellikle diz içinde fazla olan yağ dokusuna liposuction uygulanır. Bacağın iç bölümünde yağ dokusu eksikliği olan bölgeye de yağ enjeksiyonu uygulanır. Böylece kişileri en çok rahatsız eden ayaklarını birleştirdiğinde bacaklarının arasında kalan boşluk doldurulmuş olur. Bacaklar daha düz ve biçimli görünür.

Bacak protezi (calf implant) ise bacakları ince olan, zayıflık ve kas dokusunun yetersizliği nedeniyle bacakları şekilsiz ve çarpık görünen kişilerde uyguladığımız ameliyattır. Bacak protezi (calf implant) bacağın eksik olan dokusunun tamamlanmasına yönelik üretilmiş silikon protezdir.

Bazı durumlarda her iki ameliyat tekniği bir arada uygulanabilir.

Ameliyat öncesi dönemde uyulması gerekli genel kurallar bacak protezi ameliyatı öncesinde de uygulanır.

AMELİYAT NASIL UYGULANIR?

Diz arkasında kıvrım bölgesinde gizli kalacak şekilde 4 cm’lik cerrahi kesi yapılır. İmplant kas dokusu arasına yerleştirilir. Cilt- cilt altı doku plastik cerrahi prensiplerine uygun kapatılır. Ameliyat sonrası ödemi azaltmak amaçlı korse giydirilir.

AMELİYAT SONRASI NASILDIR? BACAK PROTEZİ ÖMÜR BOYU KULLANILABİLİR Mİ?

Ameliyattan sonraki ilk 24 saat gerginlik belirgindir. Bacak kaslarının ve kişinin proteze alışma süreci vardır. İlk 6 saat de hasta mutlaka ayağa kaldırılır. Yürümeye engel bir durum kesinlikle yoktur. İlk 1 hafta şişlik ve hassasiyet olacaktır. 7. gün den sonra sosyal hayata geri dönülebilir. Şişlik geçip kişi proteze alışınca bir süre sonra varlığını unutacaktır.

Bacak protezi kişiye rahatsızlık vermediği ve çıkarılmasını istemediği sürece ömür boyu kullanılabilir.


SİZİ HEMEN ARAYALIM

BİLGİ ALIN+90 216 326 02 57
SİZE ULAŞALIM
X
SİZE ULAŞALIM
X